Rád bych zde tímto článkem ozřejmil pár věcí kolem péče o baterii a další věci s tím související.
Ikdyž moderní baterie se povětšinou nedolévají destilkou a jsou schovány před přímým prachem, je zde několik rad, které je lepší dodržet:
1) nenecháváme baterii zcela vybít
2)kontakty +/- chráním namázáním vazelínou před oxidací a pevně dotaženy
3) udržujeme baterii čistou, zejména vrchní část s kontakty.
Opotřebení, blízký konec baterie:
Signály jsou např. - prodlužující se doba startu, slábnoucí tah startéru a nejhorší variantou je tzv. rychlá smrt přes noc bez již zmíněných příznaků.
Obvyklá životnost (max. a konečná) bývá 4-6let
Platí, že čím více s autem jezdíte, tím více baterie vydrží. Kdo jezdí málo, měl by zejména před zimou či během dobít. Pokud jde o starší typy baterie se zátkami, dbáme i na dolívání a občasnou kontrolu hladiny elektrolytu, dolíváme jen destilkou a dbáme na čistotu - i malý bordel co spadne dovnitř škodí. Hlavní je nenechat hladinu klesnout aby se články dostaly na sucho. Starší baterie dobijeme běžnou nabíječkou. Moderní s vyšším dobíjecím napětím je lepší s tzv.inteligentním dobíjením a staré nabíječky nestíhají - stačí však nouzové dobití starou nab. a následná delší jízda baterii opět dobije.
Pokud se naopak použije do nového vozu bateri stařího typu, riskujem přebíjení baterie a snížení životnosti.
Samozřejmě platí, že čím vyšší stupeň výbavy(elektrické převážně) tím vyšší bude kapacita baterie udávaná v Ampérhodinách (Ah) a záleží opět na typu motoru benzín-diesel (diesel má běžně více Ah). Nicméně dnes se všude u prodejců najdou doporučující tabulky na typ a kapacitu baterie pro daný model vozu. Důležité je též skladování a manipulace před prodejem baterie, proto si dovolím nedoporučit koupi v nějakém tom hyper super marketu kde jsou hned nad tím rohlíky!
Pokud jde o dobíjení bat.při dlouhém stání či při tom kdy se s autem přes zimu nejezdí, pomohou tzv.udržovácí nabíječe s proudem cca 50mA.
Rady na závěr:
Je velmi důležité, aby na svorkách nebyly krytalické zbytky ze vzlínání elektrolytu v podobě bílého prášku. Svorky mají bý čisté a pevně připojené.
Baterie musí být pevně upevněna v držáku. Je však třeba utahovat šrouby s citem a nepoškodit schránku baterie.
Součástí jisté před zimní přípravy by mělo být vymontování baterie z vozu a dobytí (dolití) kvalitní nabíječkou, která zajistí správné plné nabití, vypíná až při 15V i vašším. Běžné baterie za 300Kč to opravdu neumí a opět nebrat pod rohlíkama.
Zimní městský provoz (start-stop-start) může způsobit že baterie během týdne se vybije. Baterie nebude "přijímat" energii při okolní teplotě pod -10°.
Jestliže auto nemůžeme pokusíme se o nastrtování pomocí kabelů a jiného vozidla (postup bývá v každém návodu od auta, je lepé ponechat pomocné auto s vypnutým motorem a čerpat jen z baterie) a jen v nouzi nejvyšší roztlačením - všeobecně se to již nedoporučuje.